צבא הגוף- מערכת החיסון ווירוסים

צבא הגוף- מערכת החיסון ווירוסים

צבא הגוף- מערכת החיסון ווירוסים

corona virux

במאמר הנ"ל אנחנו לא מתיימרים להגיד שאנחנו יודעים לרפא את הוירוס הנחמד שהתרגש עלינו שנקרא: קורונה, אבל אנחנו כן באים להגיד שבנוסף לנדבך העיקרי שכולם כולל התקשורת מדברים עליו והוא נושא ההימנעות מהדבקה, הרפואה הסינית מהווה נדבך לא פחות חשוב והוא נושא חיזוק או תמיכה במערכת החיסון על מנת לחלות פחות באופן כללי, איזון הגוף וחיזוק,במיוחד בסקטורים כאלו שהם כשלעצמם מהווים סקטורים חלשים שעלולים לסבול מהוירוס. לרפואה הסינית לא ממש משנה שם הוירוס: קורונה, סארס או מה שלא יהיה, מה שמשנה זה איך הוא מתנהג לאחר שנמצא בגוף- זה למעשה ההבדל העיקרי שבין הרפואה המערבית ולבין הסינית ולכן זו הסיבה לכך שניתן לראות בכול מיני פירסומים באתרים סיניים, שניתן לגרום להבראה של חולים בשילוב של רפואה מערבית-סינית

בעבר כתבתי על מערכת החיסון בהקשר לטיפול במטופלים אונקולוגיים, שזה תחום ההתמחות שליבהקשר לנושא של וירוסים ומצבים אקוטיים, ההסתכלום של הרפואה הסינית מעט שונה. לרוב ששואלים אותנו בנושא, מה שלאחרונה קורה לא מעט, אנחנו מסבירים זאת כך:

בעצם הרפואה הסינית מתארת את הגוף כממלכה, כאשר בעצם גבולות הגיזרה של הממלכה הם למעשה העור שלנו. העור ברפואה סינית נשלט בעיקר למעשה ע"י הריאה שהיא מהווה שר החוץ של הממלכה.

כאשר הריאה חלשה (מבחינת ההסתכלות הסינית), יש חוסר שליטה או שליטה לא טובה על נקבוביות העור ואז למעשה יש סיכוי טוב שמחולל מחלה חיצוני יחדור לגוף. דבר שני הריאה גם אחראית על האף – כמקום נוסף דרכו, גורם מחלה חיצון, יכול לחדור.אחד מהכתבים הקלאסיים של הרפואה הסינית מדבר על כך שגורם מחלה לרוב ייכנס דרך האף ויחדור לריאה ומשם יצור מחלה (ספר שכיום מהווה תיאורייה עיקרית לטיפול במחלות חום כאשר סימפטום עיקרי הוא חום). לכן דבר ראשון כאשר עושים תשאול לכול אדם וגברת הוא לבדוק את נושא מערכת הנשימה.
לדוגמא: אותו אדם שמאושפז בצפון עם סיבוך של וירוס הקורונה, אז מערבית עצם היותו מעשן לא מהווה בעיה מבחינה מערבית (כנראה) אבל סינית זה כלשעצמו מהווה נקודת חולשה מאד גדולה שבעטייה, כנראה, גרמה לכך שהוירוס יצר אצלו דלקת ריאה חריפה שגרמה לכך שהיה צריך להיות מורדם ומונשם.

דבר שני- מערכת העיכול, דבר נוסף וחשוב לא פחות שנבדק בתשאולבסופו של דבר זו המערכת שאליה לאורך כול היום נכנסים חומרים שהגוף מפיק מהם תועלת. אם החומרים שנכנסים לגוף הם לא מספיק מזינים לגוף או אם נדבר מערבית, החומרים האלו גורמים לעלייה של הדלקתיות בגוף או חומרים שגורמים להיווצרות עודפת של ליחה אז לא רק שהגוף לא יפיק מהם תועלת אלא הם אלו שיגרמו בסופו של דבר להיחלשות המערכת ודרך זה להיחלשות של מערכת החיסון.
אם נחזור לדוגמא שלנו שהגוף הוא ממלכה, אז מערכת העיכול היא זו שמכינה אספקה טובה שאמורה להגיע לגבולות הממלכה ולהזין וללחלח אותם בצורה כזו שמצד אחד החיילים שעומדים בגבולות יהיו מספיק חזקים ואפקטיבים בתגובה שלהם לניסיון של כניסה של אוייבים- וירוסים וחיידקים ומהצד השני האספקה הזו גם אמורה להזין וללחלח את העור בצורה כזו שיהיה מספיק גמיש ובריא, כלומר לא יבש מידי ולא שמנוני מידי.
לא סתם אחד הספרים הקלאסיים של הרפואה הסינית שנכתב ע"י רופא בשם: לי שי ז'אן היה ספר שדיבר אך ורק על המערכת עיכול כמערכת דרכה נוצרים 100 המחלות.

דבר שלישי- כבד, חלק נוסף שברפואה סינית לא קשור ישירות למערכת העיכול אבל הוא איבר מאד חשוב שעוזר בהזרמה של הצ'י והדם לכול מיני מקומות בגוף, לדוגמא: הוא זה שלוקח את האספקה שמערכת העיכול מייצרת ומזרים אותה לגבולות.
דבר עיקרי שהכבד עוסק בו הוא נושא של סטרס. הסטרס הוא הרגש שהכבד עוסק בו, כלומר במצב שהוא נמצא בעודף, אז הכבד יסבול מכך ולכן החשיבות במה שהיום ברפואה מערבית נקרא: כניהול סטרס.
בייחוד כיום כאשר איפה שלא הולכים ומה שלא עושים, חופרים לנו בכול הקשור לוירוס הקורונה, היה עדיף שאנשים יעשו מעט "דיאטה" בכל הנושא הזה שכן כול "החפירות" האלו לא מביאות ממש תועלת אלא גורמים לעלייה בחרדה, בחוסר וודאות- סטרס.
גם הרפואה המערבית בשנים האחרונות מבינה שיש קשר בין סטרס ומערכת החיסון.

אז מה למעשה בקליניקה אנחנו עושים על מנת לחזק-לתמוך:
רפואת הצמחים- אנחנו בגישה שזה נחמד שאנשי מקצוע כאלו ואחרים ממליצים על צמח כזה או אחר לחיזוק מערכת החיסון אבל ברפואה סינית בסופו של דבר יש חשיבות לקונסטיטוציה של האדם שעומד מולנו ולכן החשיבות בהרכבה של מרשם צמחים אישי שלוקח בחשבון כול האספקטים כולל לקיחה של תרופות, אלא אם אותו אדם יחסית בריא ולא לוקח תרופות ואז נוכל להמליץ על איזה מרשם צמחי שניתן לקנות באחד מחנויות או בתי הטבע

דיקור– יכול לשפר סירקולציית הדם והצ'י בגוף, להרגיע. אצל ילדים, טרואה, עובדת בשיטה שנקראת: שונישין

אחד השיטות בהן משתמשים לחיזוק או תמיכה במערכת החיסון, כאשר זה מתאים אבחנתית, שימוש במוקסה על נקודה ספציפית שממוקמת בשוק ויושבת על מרידיאן הקיבה.

ייעוץ תזונתי- כמו שכתבתי למעלה, בגלל החשיבות העליונה של נושא התזונה, צריך גם לבדוק מה דרוש שינוי תזונתית כדי לעזור למערכת העיכול לעזור לאדם

לייעוץ או קביעת תור לצורך התחלת טיפול, ללחוץ כאן