סרטן ערמונית

סרטן ערמונית

סרטן הערמונית ורפואה סינית

נתונים לשנת2015

סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח בישראל בקרב גברים. כיום חיים בישראל מעל 16,000 גברים שאובחנו עם סרטן חודרני
המחלה נמצאת במגמת ירידה בקרב יהודים ויציבה בקרב ערבים, שיעור ההישרדות מהמחלה ל-5 שנים נמצא בעלייה ועומד על 93% ושיעורי התמותה נמצאים במגמת ירידה הן בקרב יהודים והן בקרב ערבים. אלו נתונים לפי האתר של האגודה למלחמה בסרטן נכון לשנת2015.

הערמונית לפי הרפואה הסינית

הערמונית כאיבר לא מוזכרת ותיאורטית אין איבר ספציפי ברפואה הסינית שנקרא ערמונית בניגוד לאיברים אחרים, כמו לדוגמא שאין איבר שנקרא טחול אבל מבחינת התיפקודים ניתן לקשור למערכת העיכול, כך הערמונית היא איבר שמבחינת התיפקודים ברפואה הסינית מקשרים לכליות.

הערמונית אמנם בפיזיולוגיה של הרפואה המערבית מפרישה את נוזל הערמונית שהוא הנוזל שמגן על תאי הזרע ולכן ניתן לפרש זאת שבעצם יש לה 2 אספקטיים סיניים: מצד אחד האספקט הייני שהוא הנוזל עצמו ומהצד השני על ידי הגנה על התאים היא עוזרת לתנועתיות שלהם ולכן זהו אספקט יאנגי, לדעתי.

אם לפי התיאוריות של הרפואה הסינית לאישה יש את המושג הזה שנקרא טיאן קוי שבעצם מדבר על הוסת אז אצל הגברים ניתן לקשר את תיפקוד הערמונית גם לטיאן קוי.
הטיאן קוי באדם יש לו תהליך פיזיולוגי של רמה טובה ורמה של חוסר בחומר ומכאן ניתן לגזור את הגיל של הפוריות אצל האדם.
בסו-ואן כתבו:" בנשים, כאשר הוסת יוצא מהגוף, מכיל בתוכו סוג של חומר (קראו לו זרע) ובגברים הגינג צ'י נמצא בעודף, חוסר, יין ויאנג מהורמנים ואז יהיה זרע". כך בעצם האדם נכנס לגיל הפוריות ולכן תהיה יכולת של הפרייה.
טיאן קוי זה בעצם הגינג שמגיע מהשמיים המוקדמים ומאוחסן ע"י הכליות.
טיאן קוי וגינג ודם נמצאים בקשר, כלומר כאשר הטיאן קוי בעודף דם וגינג יווצרו אבל כאשר בחוסר הגינג והדם יהיו גם בחוסר. הגינג והדם הם בעצם החומרים לייצור הטיאן קוי.

בחלק שמדבר על איברים מיוחדים יש עוד סוג של איבר שניתן גם לשייכו לערמונית המערבית שנקרא: בית הגינג. בנאן גינג, כתוב:" הגינג של הפוריות לא מאוחסן בכליות כי אם במינג מאן, שמהווה את הבית לגינג ולנשמה, הגינג מאוחסן בזרע הגבר, לעומת זרע האישה שקשור לרחם, הצ'י ומעבר הכליות". בשושלת טאנג, רופא בשם: טאנג רונג צ'ואן אמר:" הרחם של זרע הגבר נקרא בית הגינג שמאחסן את הגינג עד ליציאתו- פתח הגינג".
לכן תיפקוד בית הגינג דומה לאנטומיה המודרנית בגבר הקשורה לאשכים, ערמונית וכ'ו.

האבחנה הסינית

בגדול תיאורטית, כול ספר שעוסק באונקולוגיה מבחינת הרפואה הסינית, מחלק מעט שונה אבל בכללי, החלוקה היא פחות או יותר נעשית כך:
1. לחות חום תקועים- תכיפות ודחיפות בשתן, כאב בשתן, שתן לא זורם חלק, הרגשת חום בזמן מתן השתן או טעם מר ויובש בפה, הרגשת מלאות וחוסר נוחות בבטן תחתונה או עצירות, לשון אדומה, חיפוי צהוב שמנוני, דופק מתגלגל מהיר
2. תקיעות דם- נקודות אדומות בשתן, עצירת שתן, בטן וגב תחתונים כואבים, לשון סגולה כהה או פפילות
3. חוסר צ'י בכליות- עצירת שתן או לא זורם חלק, ללא כוח בזמן מתן השתן, גוון פנים חיוור, גב וברכיים קרים או ללא כוח, לשון חיוורת, חיפוי לבן, דופק עמוק ודק.

קלינית, לרוב המצבים הרבה יותר מסובכים ומערבים כול מיני פרמטרים וכאשר יש גרורות המצב מסובך יותר. בגדול לפי האבחנה, כך בוחרים את הטיפול מבחינת דיקור, צמחים.
צריך גם לקחת בחשבון את הטיפול המערבי אותו מקבל המטופל שכן כול אחד מהטיפולים המערביים משפיע אחרת ולכן הטיפול יכול להיות שונה.
דוגמא: נכון לזמן כתיבת שורות אלו, יש לנו 3 מטופלים עם סרטן ערמונית גרורתי פעיל שמקבלים טיפול. שלושתם בגדול נמצאים באותו מצב רפואי אבל הטיפול שהם מקבלים הוא שונה וכן מה שמפריע להם הוא שונה.
מטופל ראשון- הגיע כאשר התגלה לו שנוצרו גרורות חדשות בגולגולת שגרמו לכך שסבל מכאבי ראש ובמשך החצי שנה האחרונה החלבון אצלו טיפס. החל לקבל אצלנו דיקור וצמחים. הוא המשיך בטיפול האנטי הורמונלי על ידי קבלה של זריקות שכנראה הפסיקו להשפיע ולכן החלבון טיפס. במהלך החודשיים האחרונים במהלכן סיים עם הקרנות לגולגולת, החלבון ירד ביותר מחצי ועכשיו כנראה יתחיל לקבל טיפול אנטי אנדרוגני חדשני.
מטופל שני- נמצא אצלנו תקופה ארוכה כאשר הוא אנטי סימפטומטי לחלוטין. החל להשתתף במחקר עם חומר בשם רדיום ולאחרונה החלבון אצלו ירד ביותר מחצי.
מטופל שלישי- הגיע בגלל תופעות לוואי שסובל מהן בעקבות קבלת כימוטרפיה. עד לאחרונה עבר את הכימו בצורה טובה אבל לאחרונה החל להיכנס ולצאת מאישפוזים ולכן מגמגם בהגעה לקבל דיקור.

כול המידע שנכתב כאן מהווה מידע כללי ולא תחליף לייעוץ פרטני. ליצירת קשר

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *