חולת סינדרום קושינג

חולת סינדרום קושינג

חולת סינדרום קושינג

 מטופלת ותיקה שלנו בקליניקה מאז בעצם שחזרנו ארצה, גברת בשנות החמישים לחייה בעובדת כמורה.
מאז תחילת הדרך היו לה בעיקר חרדות וברקע פיברומיאלגיה שלא לקחה תרופות בשבילה, תקופה ארוכה לקחה צמחים ועשתה דיקור והרגישה ממש טוב. לאחר מכן הייתה תקופה של משהו כמו שנה שלא שמענו ממנה.

לפני משהו כמו שנה, יצרתי איתה קשר לשאול לשלומה ואז היא דיברה על כך שהיא נכנסה לדיכאון יחסית לא קטן שגרם אצלה מצב שלא רצתה ללכת לעבוד ובכלל לצאת מהבית. היא הגיעה למצב שהלכה לפסיכיאטר שרשם לה סימבלטה.
הגברת לקחה כדור אחד מהתרופה, שיצר אצלה תופעות לוואי לא קלות, שכללו: סחרחורות, בחילות ובכלל הרגשה לא טובה ואז היא אמרה לי:

אריק אתה חייב לרשום לי צמחים ולהציל אותי מהתרופה הזו

קבענו לה תור והיא הגיעה אלינו, רשמנו צמחים (לא רצתה לעשות דיקור) והיא החלה לחזור למוטב, ללא צורך להשתמש בתרופה.
היא לקחה צמחים כשלושה חודשים ושוב נעלמה אבל נשארה מעט יותר בקשר.

באזור חודש ינואר השנה היא יצרה עימי קשר ואמרה שהיא החלה סדרת בדיקות שכן הפנים שלה החלו להתנפח, לפעמים יותר ולפעמים פחות, בנוסף יובש בפה דיי רציני, המשכנו עם צמחים שגרמו לכך שהיה שיפור קל אבל לא מעבר לכך.
לקראת סוף החודש לאחר כול מיני בדיקות, הוחלט שהיא נועלת לסתות בלילה ורופא שיניים אמר שיש לה כבר שחיקה בשיניים ועל מנת להימנע מאיבוד השיניים, עליה להשתמש בסד בלילה וכך עשתה.

בכל הזמן הזה היא ממשיכה לעשות כול מיני בדיקות ואז באפריל, בבדיקת דם ושתן נמצא שיש לה קורטיזול גבוה, כולל בדיקה שעשתה לדיכוי הקורטיזול שלאחריה עדיין היה מאד גבוה ואז הרופאה שלה העלתה לראשונה אפשרות שיש גידול שפיר במוח שלוחץ וגורם לשיחרור עודף של קורטיזול בדם ושתן.
בעצם מחודש מאי ועד אוגוסט, התייחסתי בצמחים בעיקר לסימפטמטולוגיה שכללה פנים נפוחות וחמות שלפעמים מחמיר ולפעמים מעט יותר טוב, כולל פצעונים ומבחינה מעבדתית הקורטיזול המשיך לטפס כאשר הגיע לשיא באזור חודש אוגוסט, בחודש יולי הגיעה למעקב אצל אנדוקרינולוגית.

בחודש אוגוסט שהגיעה לאנדו, בעצם, הועלתה לראשונה האופצייה של סינדרום קושינג. בעצם באותו רגע האיבחון שלי והצמחים כבר התייחסו למחלה הזו. בנוסף הוסת הפסיק להגיע לגמרי וקבעה לעוד חודש וחצי תור לסיטי.

בתחילת חודש ספטמבר לאחר הסיטי, האנדו הציעה לא לרוץ לניתוח שכן הרבה מטופלות שלו עושות זאת ואז הגידול חוזר, היא הציעה להיות במעקב וכול חודש לעשות בדיקות. המטופלת שלנו אמרה לה שהיא לוקחת צמחים והרופאה אמרה לה שאין בעיה כאשר העיקר הוא לטפל בלהוריד את רמות הקורטיזול בשתן.

בסוף חודש אוקטובר, הגיע לראשונה תוצאה מאד חיובית מבחינתנו לגבי הקורטיזול בשתן, שכן לאחר חודשיים וחצי בהן לוקחת צמחים הקורטיזול בשתן ירד לרמה של 130, כאשר גבוה עליון נורמלי הוא 90.
מבחינה טיפולית, האיבחון שלי התייחס לכך שיש חוסר ביין ודם בכבד ובכליות יחד עם חום חסר , חום ברמת הדם ורוח לחות בדם, המרשם הטיפולי שנתנו מגיע מתיאוריית מחלות חום פיבראליות ונקרא: דה דינג פאנג זו.
מרשם מאד טוב שאחד ממוריי בסין אהב להשתמש במצבים כאלו.
כמובן שאנחנו אופטימיים לגבי המשך הירידה של הקורטיזול אבל כמו שאמרתי לה בטלפון כאשר שאלה האם יהיה אפשרי להורידו לרמה ממש נמוכה, אם לא תשמור על אורח חיים תקין ובריא אז גם אם תמשיך לקחת צמחים, תמיד תהיה האפשרות שהקורטיזול יחזור ויטפס

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *