הזעות לילה ורפואה סינית

הזעות לילה ורפואה סינית

הזעות לילה ורפואה סינית

 מבחינת רפואה מערבית

הזעות הן מצב בו הגוף מוציא החוצה דרך הנקבוביות שממוקמות בעור נוזל חומצי בעל ריח, שמכיל חומצות שומניות ומינרלים. ההזעה היא בעצם המערכת קירור של הגוף.
עקרונית, הזעה היא מצב נורמלי וסביר במצבים של התרגשות, פעילות ספורטיבית, וכ'ו אלא אם זה כבר מתחיל להיות מעבר לחריג מבחינת מיקומים בהם יש הזעה, תדירות, כמות.
ברפואה מערבית יש חלוקה עיקרית ל-2 סוגים של הזעות פתולוגיות:
הזעה מרובה הזעה שמדובר מבחינת בעייתיות במיקום שלה, כלומר הזעה מתבטאת בעיקר בכפות ידיים ורגליים.

הזעה אחרת הזעה שניתן יותר לקשר אותה למצב של מנאופאוזה, כלומר הזעה שלרוב תתבטא בלילה עקב מצב של סיום הוסת ובלאגן מבחינה הורמונאלית בגוף האישה.

מבחינת רפואה סינית

 ההזעות מתחלקות ל-2 סוגים עיקריים: הזעות במהלך היום והזעות לילה, כאשר הזעות במהלך היום קשורות לפתולוגיה באיבר הריאה, לעומת הזעות הלילה שיותר קשורות לאיבר הכליות. המשותף ל-2 סוגי ההזעות הוא איבר הלב, היות והנוזל של הלב הוא בעצם ההזעה, כאשר אם נסביר קצת יותר אז ההזעה מתרחשת (לרוב )עקב חוסר ביין הכליות שבעקבותיה נותר חום חסר. לפשט מעט יותר את העניין, אז בגוף האדם יש 2 פרמטרים עיקריים מבחינה סינית ואלו הם: מים ואש
במצב יחסית הרמוני המים והאש תמיד יהיו במצב של אחד מעט חסר ואז השני מעט בעודף אבל במצב אצל נשים לדוגמא: לאחר סיום הוסת שאז הורמונאלית הגוף נמצא בבלאגן, מבחינה סינית מה שקורה זה שהמים הופכים להיות בחוסר והאש (לא ייתכן שתישאר באותה רמה ואז יהיו בין שני החומרים ואקום) ואז האש כביכול מכסה את המצב של חוסר המים אבל החיפוי הזה הוא לא מצב נורמלי אלא הופך למצב פתולוגי.

הייתי מעוניין לדבר כאן יותר על הזעות הלילה ואולי בהמשך אכתוב גם  על הזעות היום.
הרבה מטופלים שאני רואה, כאשר אני שואל אותם על מצב השינה והאם יש להם הזעות לילה, ניתן להגיד שלרוב הגדול יש רמה כזו או אחרת של הזעות לילה כאשר לחלק מהמטופלים הזעות אלו מגיעות יחד עם גלי חום ולחלק אחר מגיע ללא גלי חום.
הזעות הלילה הן פתולוגיה בפני עצמה, שכאשר מטופל חדש מגיע אליי ואני מגלה דרך התישאול שהוא או היא חווים, זה אחד הדברים הראשונים שצריך לגרום להפסקה מיידית שלהם, מבחינת סדר העדיפויות הטיפולי.
יום אחד שהיינו בקליניקה בסין עם המורה שלי, הגיע מטופל חדש וגם דרך התישאול "עלינו" על כך שיש למטופל הנל הזעות לילה דיי רציניות, כאשר מידת רצינות ההזעות נמדדת מבחינת האם וכמה צריך להחליף בגדים במהלך הלילה. המורה שלי סיפר לנו (אני לא יודע האם באמת מדובר במחקר רשמי או לא) שבעבר עשו בסין מחקר וגילו שהכמות שמפסידים בהזעות הלילה מינרלים ומלחים הרבה יותר גדולה יחסית להזעות במהלך היום ולכן חשוב מאד בתור התחלה להפסיק את הזעות הלילה.

אם נסתכל גם מבחינת תחום ההתמחות שלי (אונקולוגיה ברפואה סינית), אז יש הרבה מטופלים שמדווחים על הזעות לילה בימים הראשונים שלאחר קבלת טיפול כימוטרפי ולאט לאט לאחר מכן ההזעות מפסיקות, למקרים אלו מניסיוני הקליני המרשם לא מתאים, היות וזה ההשפעות של הכימו שגורמות לאש ורעילות שמכלים את היין, אמנם ברמה חמורה אבל לרוב זה מהר מאד יגרום להתשה של צ'י ודם ולא יגיע לרמה של הזעות לילה רציניות.

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *