הדופק הסיני

הדופק הסיני

הדופק הסיני

התשאול של הרפואה הסינית מתחלק ל-4 כלי איבחון:
כלי ראשון- תישאול- מדברים עם המטופל על הבעיה שבעטיה מגיע אלינו, בודקית ניירת רפואית רלוונטית לבעיה שכן כיום הרפואה הסינית היא רפואה שמשתייכת לרפואה אינטגרטיבית, כלומר היא חלק ממכלול שבא לטפל באדם.
כלי שני- בדיקה- לדוגמא: לראות את הלשון, ציפורניים
כלי שלישי שמיעה והרחה- לדוגמא אדם שמחרחר בנשימה, אם לאדם יש ריח לא טוב מהפה וכ'ו
כלי רביעי-פלפיטציה- שאחת מהן היא הדופק שהוא שונה מהדופק שבודקים ברפואה מערבית
הדופק הסיני מהווה נדבך חשוב באבחנה של המטופל שכן הוא נבדק בשני הידיים כול פעם והוא מבטא את מצב האיברים בגוף. נכון שכמו כול דבר ברפואה סינית, יש שיטות שונות של בדיקת הדופק אבל השיטה המרכזית שבהן היא שייכות או התבטאות של כול איבר במיקום מסויים על הדופק וגם תלוי באיזו יד מדובר. אם נעשה הכללה כלשהיא אז לרוב יד ימין מבטאת את האיברים שעוסקים בצ'י, כלומר בעל חומר, לעומת יד שמאל שמבטאת את האיברים שעוסקים ביין ודם, כלומר בחומר.
הדופק במידה רבה ומניסיוננו מהווה את החיישן הכי רגיש מבין כול כלי האיבחון של הרפואה הסינית, כלומר, אם נעשה איזשהוא מידרג מבחינת כלי האיבחון אז הדופק הוא החיישן שרגיש לכול דבר הכי קטן לעומת הדופק והציפורניים שמהוות חיישן פחות רגיש או יותר נכון לוקח להם להשתנות יותר זמן.

לא פעם ולא פעמיים, יצא לנו להיתקל במטופלים שהיו בטיול בסין וכמובן שעל הדרך לקחו אותם להיבדק אצל רופא סיני שבדק אותם ויש אמר:

יש לך לחץ דם גבוה, כולסטרול וכ'ו וכ'ו

כמובן שלא צריך להיות גאון הדור לכך כיוון שאלו המחלות שיש לאחוז גבוה של המבוגרים במערב, ועלינו האמירה הזו שנואה במיוחד, כמובן שלאחר מכן מורקנים לאנשים את הכיסים מכסף שכן משדלים אותם לקנות תרופות כאלו ואחרות שעשויות מצמחים

אבל המקרה עליו אספר עכשיו הוא מקרה שבדיעבד אני יכול להגיד כולל המטופלת, שהעלתה זאת לראשונה, שהדופק היה בעצם כלי שניבא את ההחמרה של מחלת הסרטן של המטופלת, על אף שבתחילה לא פירשנו זאת כך אלא רק לאחר שתוצאות ההדמייה הגיעו ואיששו זאת.

מטופלת שלנו כבר כ-6 שנים, חולת סרטן שד גרורתי, כאשר ברקע יש גם קוליטיס, שעברנו הרבה ביחד, כלומר היו תקופות שבהן הגיע כול שבוע לקבל דיקור ביחד עם צמחים וב-4 שנים האחרונות עקב כך שקיבלה טיפול יחסית חדשני, התבססנו בעיקר על דיקור.
בעבר כתבתי על מה עברה לפני שהגיע אלינו, למאמר.
הדופק שלה לרוב הראה וביטא מצב מסויים שמאפיין חולות סרטן שד גרורתי מההיבט של הרפואה הסינית. באזור אוקטובר 2017 הדופק לראשונה החל להשתנות, כלומר הדופק בעמדה של הכליות החל להיות הרבה יותר גבוה ביחס לעבר. לרוב כאשר דבר כזה קורה, מתחילים לברר ולבדוק האם יש סימפטומים שאפשר לקשר אותם לאותה התבטאות הדופק.
בתחילה היא סבלה מסימפטומים שהיו באים והולכים שהיה ניתן לקשר אותם להתבטאות זו של הדופק אבל לאחר תקופה בה הדופק המשיך להישאר כך ללא סימפטומים, היה נראה לי מעט מוזר (כמובן שלא חשבתי שזה יהיה הקדמה לבאות). באחת מהפעמים בהם הגיעה לטיפול, כבר אמרתי לה שמשהו בדופק השתנה ומכיוון שהיא א-סימפטומטית זה מעט מוזר.

באמצע אפריל היא עשתה את הבדיקת הדמייה השיגרתית שלה שמתבצעת פעם במ'ס חודשים כדרישה של קופת החולים להמשך קבלת הטיפול ואז הגיעה הבשורה הלא נעימה שבה ראו החמרה. כאשר שבוע לאחר מכן הגיעה לדיקור, בזמן ששמתי המחטים, היא אמרה:

אתה זוכר שלפני חודש וחצי אמרת לי שהדופק השתנה ולא הייתה סיבה נראית לעין לכך, כנראה שזה היה בעצם הכלי ניבוי לכך שהייתה החמרה במחלה

מיותר לציין שברגע שהיא אמרה לי זאת, אני שכחתי מכך, עברה לי צמרמורת בכל הגוף

לאחר שהייתה בשיחה אצל האונקולוגית, הוחלט על שינוי והתחלת טיפול שונה שמבחינתי ובעצה עם המטופלת, חזרנו לדיקור שבועי וחזרה לצמחים

לייעוץ בנושא אונקולוגי מבחינת רפואה סינית או לקביעת תור, ללחוץ כאן