דלקת במעטפת הלב על רקע אוטואימוני

דלקת במעטפת הלב על רקע אוטואימוני

דלקת במעטפת הלב על רקע אוטואימוני

 

לפני כמ'ס שנים הייתה לי מטופלת בבלינסון, שהייתה עם סרטן שד שיום אחד באה והודיעה לי בזמן הטיפול שהגרוש שלה עם חשד לסרטן ריאה. כמובן שהייתה מודאגת מה יקרה לילדה המשותפת שלהם. החיים המשיכו לזרום.

לאחר כשנה או יותר הגיעה אליי לבלינסון עוד חולת סרטן שד שהיא הייתה האחות של אותו בחור. לאט לאט עם הטיפולים היא התחילה לדבר איתי גם על אח שלה ואמרה לי שיש לו מחלה אוטואימונית שעדיין לא אובחנה לגמרי והוא עובר טיפולים קשים שמשביתים אותו למשך הרבה זמן.

בסופו של יום בתחילת נובמבר קיבלתי טלפון מאותו בחור שהוא רוצה לקבוע ולהגיע להתחיל טיפול.

אותו היום הגיע ואז זה מה שסיפר לי מבחינת רקע מערבי של העניין

הרקע המערבי

הוא מאובחן עם דלקת במעטפת הלב מרקע אוטואימוני והוא מקבל טיפול לא קל שמשבית אותו למשך כמעט שבועיים ימים.

כך זה החל, לפני כשנה וחצי הוא היה עם דלקת ריאה יחסית חריפה ואושפז על כך בבית חולים מאיר. לאחר טיפול ואישפוז וכול מה שהיה צריך לכלול, שוחרר לאחר יום. באותו יום כאשר היה בדרך חזרה הבייתה כבר החל שוב לא להרגיש טוב, אשתו חזרה הבייתה ובאותו זמן החל להרגיש כאבים חריפים בחזה וכמובן שישר לקחו אותו לבית החולים רק שהפעם הלכו ישר לתל השומר.

בתל השומר לאחר מ'ס בדיקות ראו שיש נוזלים במעטפת הלב ובריאה יחד עם עוד צל מסויים שהחשיד אותם ובגלל שלא ראו בבירור, המשיכו בבדיקות וגילו שיש סוג של ציסטה וכמובן ישר שלחו אותו להיבדק אצל אונקולוג וקרדיולוג שבתחילה החליטו שלא ניתן לקחת ביופסייה בגלל הקירבה ללב אבל לאחר עוד מ'ס דיסקוסים החליטו כן ללכת על זה ובניתוח עצמו הוציאו בסוף את כול הציסטה.

לאחר הניתוח, סבל עוד מ'ס פעמים מדלקות של ריאה ובמעטפת הלב. בגלל שנוצר מצב ש-3 חודשים רצוף היה עם דלקת, החליטו להתחיל טיפול של סטרואידים רציף, כאשר כול התקף של דלקת שהוא חוטף, צריך להתחיל מהתחלה 60 מג של סטרואידים ולאט לאט לרדת.

בנוסף לסטרואידים, הם ניסו טיפול כדי להוריד את מערכת החיסון שגרם לבלאגן ואז לאחר מכן החליטו לתת טיפול אימונותרפי כדי לחזק את המערכת חיסון, טיפול שנקרא: IVIG טיפול שהיה משבית אותו למשך שבועיים ימים מהתופעות לוואי.

דבר נוסף שיש לציין שכול פעם כאשר היה יורד במינון של הסטרואידים, היה כבר מתחיל להרגיש כול מיני סימפטומים מוזרים כולל דקירות באזור הניתוח וכ'ו.

2 התקפים אחרונים היו בעצם כאשר פעם אחת הגיע ל-10 מג של סטרואידים ופעם האחרונה כאשר ירד ל-6 מג של סטרואידים. כמובן שבנוסף לסטרואידים, לוקח עוד מ'ס תרופות דוגמת: קולכיצין, פלאקנוניל, סידן וויטמין די. כאשר נכון לכרגע כבר נמצא על 8מג סטרואידים.

הרקע הסיני

בגיזרה שלנו, הגיע אליי בחור גדול ומלא עם פרצוף ירחי (סטרואידים) אבל גוון אדום, בגדול מה שהפריע לו בתחילה הכי הרבה היה עניין שהיה אוכל 2 סנדביצים במהלך היום וזה היה מספיק לו שכן היה מרגיש תקיעות באזור הקיבה. יציאות עד 3 פעמים ביום בין רך לקשה, שינה טובה למרות שבקיץ סבל מהזעות לילה. ברגיל לא הרגיש שום כלום לא מבחינת החזה ולא מבחינת מערכת הנשימה, לשון הייתה אדומה ובמרכז ללא חיפוי עם ורידים אדומים והדופק היה מתגלגל אבל בעמדת הריאה היה מהיר, כך שאם לוקחים מכלול הדברים אז בתחילה מדובר על מחלת כאב ומלאות בקיבה וברקע כאב חזה עם נוזלים במעטפת ואבחנתית מדובר על חום ברמת הדם יחד עם חוסר יין של הקיבה עם תקיעות צ'י ודם, ובנוסף תקיעות צ'י ודם בלב עם ליחה. התחלנו לעשות דיקור ולקח צמחים במרתח על בסיס של מרשם שנקרא: ז'י שי דאו ז'י טאנג.

לאחר כשבועיים ימים של לקיחה של הצמחים ודיקור החל להרגיש שיפור ניכר במצב התקיעות בקיבה לאחר אוכל ויכול היה לאכול בצורה נורמלית יותר ללא ההרגשה הזו.

לאחר מכן החל להרגיש הרגשת עייפות שליוותה אותו יותר בשעות הבוקר ולקראת אחר הצהריים המאוחר היה מרגיש יותר עירני. לאחר קצת פחות מחודש ימים של טיפול הוריד מינון הסטרואידים ל-7 מג וקבענו להיפגש יום למחרת כדי לראות אם ומה מתפתח משהו אבל זה עבר בסדר, למרבה הפתעתו גם ללא שום סימפטומים שהיו מלווים כול פעם הורדה של מינון הסטרואידים. בנוסף לאחר כשלושה שבועות מתחילת הטיפול אצלי המרשם הבסיסי גם שונה לשילוב של 2 מרשמים עם שינויים: דאן שן יין+גואה לואו שייה באי באן שיה טאנג

בערך באמצע החודש הראשון של הטיפול עשה גם בדיקת גסטרו-קולונוסקופיה שהייתה תקינה למעט מעט סימני דלקת בושט, אז קיבל לקחת אומפרדקס למרות שהיה א-סימפטומטי. לאחר מכן הפסיק על דעת עצמו.

לאחר חודש וחצי מהטיפול, קבענו להיפגש באמצע השבוע אבל בתחילת השבוע קיבלתי מחמותו סמס בהול שצריך שאראה אותו היום כי הוא כנראה מפתח דלקת ריאה ופוחדים שיצטרך להתאשפז מה שיגרום לכך שיהיה צריך להתחיל את כול הסיפור מההתחלה-מבחינת סטרואידים , למרות שהוא עצמו לא ממש שמח מכך. הבחור הגיע בצהריים והיה נשמע מפוצץ בליחה ונזלת ירוקים ועוד סימפטומים נחמדים. בתחילת הבוקר היו כבר אצל הרופאה ששמעה שהריאה נקייה אז נתנה לו משהו להתקררות אבל הוא היה סמרטוט. עשינו דיקור ורשמנו צמחים להתקררות הזו.
יום למחרת דיברנו ואמר שמרגיש מעט יותר טוב. לאחר מכן החל גם לקחת הצמחים ולאט לאט המצב השתפר.

באותו שבוע נפגשנו עוד פעם כדי לא לקחת סיכון מיותר. הוא נכנס אליי ואמר:

" אריק, הצלת אותי מאישפוז"

לא חשבתי שאומר את זה והייתי סקפטי אבל הנה אמרתי וכך שמעתי גם מאשתו וחמותו, שהוא לא חשב שכך יקרה אבל הצלחנו לעבור המשוכה.

המשכנו לטפל מבחינת דיקור וצמחים. ובסוף דצמבר הלך לביקורת אצל האימונולוג שלו כדי לראות מה הלאה, כי הוא עצמו שהיה אמור עוד לקבל 2-3 טיפולי IVIG לא הסכים להמשיך איתם וגם תרופה נוספת הפסיק על דעת עצמו, כלומר מה שהוא עכשיו לוקח זה רק קולכיצין וסטרואידים.

בביקורת אצל הראומטולוג, היה מבסוט מהבדיקות שלו ומכך שהוא מרגיש טוב, אמר לו שלפני הורדה של המינון ל-5 מג ירצה לראותו ולהיות בפיקוח יותר אדוק עליו בהמשך הורדת הסטרואידים. בנוסף הוא אמר לרופא שהוא מטופל ברפואה סינית והרופא היה מבסוט מכך שהוא עשה דברים נוספים כדי שירגיש טוב והעיקר לא להגיע שוב לאישפוז.

אם גם את או אתה אובחנת עם מחלה או בעיה רפואית כלשהיא, צור/י עימנו קשר ונשמח לעזור

כעידכון נכון להיום 18 לחודש, אנחנו כרגע שבוע וחצי לפני ביקורת אצל האימונולוג ולפני הורדה של הסטרואידים ל-5מג וכול ענייני הסימפטומי חזה בשקט. נמשיך להחזיק אצבעות ולטפל עד שנצליח להוריד ממנו את הסטרואידים ואז כהמשך טיפול שלא תחזור דלקת

נכון להיום, תחילת חודש מרץ 2017, האדון הנכבד היה בביקורת אצל האימונולוג שלו וכרגע הוחלט לחכות 3 חודשים עד להורדת הסטרואידים ל-4 מג. ללא שום סימפטומים של החזה, כמובן שכולנו שמחים על כך

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *