גרד כתופעת עור לטיפול אנטי הורמונלי במחלימות סרטן שד

גרד כתופעת עור לטיפול אנטי הורמונלי במחלימות סרטן שד

גרד כתופעת לוואי לטיפול אנטי הורמונלי במחלימות סרטן שד

אחת התרופות היותר שכיחות לטיפול אנטי הורמונלי במחלימות סרטן שד, נקראת: אנסטרוזול, לטרוזול ותפקידן העיקרי להוריד רמות האסטרוגן וע"י כך גם להשפיע על גדילת התאי סרטן במיוחד כאשר מדובר בסרטן הורמונלי. בגלל התיפקוד העיקרי של אותה תרופה, הנשים יכולות לסבול ממגוון רחב של תופעות לוואי ש"כביכול" חוות מעצם " גיל המעבר" שנכפה עליהן מהתרופה או משפחת התרופות.

אחת התופעות לוואי היותר שכיחות שלהרבה מהמחלימות יש רתיעה זה עניין הכאבים, כאשר גם לתופעה זו יש פיתרון מבחינת רפואה סינית, אבל כאן אדבר על תופעה פחות שכיחה שגם מתרחשת אצל לא מעט מחלימות והיא תופעת הגרד.
בעשור האחרון בו אני עובד גם בפרטי וגם בבלינסון, יצא לי להיתקל בלא מעט מחלימות שחוו את תופעת הגרד שמתרחשת בעקבות התרופה הנל, מערבית לרופאים יש להציע מ'ס דיי מוגבל של פיתרונות כאשר חלקם יקלו במעט וחלקם לא יקלו וישר יחשבו על להחליף את התרופה בתרופה אחרת עם תופעות לוואי אחרות. לרוב הפתרונות מסתכמים ב: תרופות אנטי היסטמיניות (אלרגיות), תרופות שקשורות לכאב נוירולוגי בסגנון: ליריקה שכן לפעמים יש גם מצב של עיקצוצים.

המכנה המשותף שיצא לי לראות אצל רוב המחלימות הוא כדלהלן:
סוג של גרד שמתגבר בשעות הערב והלילה, העור יבש ואדמומי, לרוב מוטב בקרירות עד מצב של שימוש בקרח ולרוב יקרה בפלג גוף העליון.

מבחינת רפואה סינית אנחנו מגדירים זאת כך:
מעצם זה שמדובר בתופעה עורית, לרוב תהיה מעורבות של הריאה- במידה ויש סימפטומים נוספים שמתקשרים לריאה או אם רואים זאת מבחינת אבחנה של דופק ולשון.
לרוב מדובר בסוג של רוח ויובש שמתלבשים על הריאה (גורם חיצוני- בדמות של תרופה) ש"פולש" ומתבסס על כך שכנראה יש חולשה מסויימת בריאה.
רוח בגלל שזה גורם מחלה שמביא איתו גורמי מחלה אחרים וגם הסימפטום של הגרד נודד ממקום למקום ולא ממוקד במקום אחד.
יובש- בגלל שהעור עצמו יבש, אדמומי, חסר ליחלוח.

במקרה שאתאר למטה- בגלל שהגרד התבטא בעיקר בשעות של 1-3 לפנות בוקר הייתה כאן מעורבות של הכבד מבחינה סינית ואם להיות יותר ספציפי, היה חוסר דם (סיני) בכבד שגם עזר ליצור סוג של רוח.
שעה 1-3 לפנות בוקר היא שעת שיא התיפקוד של הכבד מבחינה סינית ולכן הקשר לכך, בנוסף מעצם זה שהיו דברים נוספים הקשורים לכבד אצל אותה גברת.

המקרה:
גברת בשנות השבעים לחייה מהמרכז שהופנתה ע"י אחת הרופאות שמעורבות במקרה שלה ומכירה אותנו, הפנתה אותה בגלל הגרד ממנו סבלה.
גרד שעוד החל לאחר סיום טיפולי הכימו אבל התגבר ביתר שאת לאחר תחילת השימוש באותה תרופה מדוברת.
במקביל כדי להקל על התופעה כבר הייתה עם ליריקה ואנטי היסטמינים.

במקביל סבלה מדברים נוספים בעקבות סיום הטיפולים, כמו: נוירופתיות, כאבי פרקים, עייפות וחוסר כוח. עשינו האבחנה הסינית והוחלט על דיקור חד שבועי ובמקביל צמחים.

לאחר כחודש וחצי של טיפול החל להיות שיפור בגרד ברמה שהוחלט בתיאום עם הרופא משפחה להוריד מינון הליריקה בחצי. וכך המשכנו אבל הייתה סטטיות מסויימת כולל נסיעה של אותה גברת לחו"ל.

לאחר חזרתה ומעט חידוד האיבחון שכן אז הגרד החל להופיע בשעות של 1-3 לפנות בוקר, שיניתי את הצמחים למרשם הבא:
CHI SHAO

BAI SHAO

REN DONG TENG

CHUAN XIONG

TIAN MA

GOU TENG

DU ZHONG

HUANG QIN

SANG JI SHENG

NIU BANG GEN

FU SHEN

ואז למעשה הגרד החל להיעלם לגמרי, ולאחר מכן החלטנו לעבור ולהתמקד בדברים האחרים. מסיבה שלא ברורה שכן הגרד נעלם, האונקולוגית גם החליטה לשנות התרופה.

המידע שהועבר כאן הוא לא כללי ולא אמור להוות שום ייעוץ אישי. לצורך יצירת קשר ותיאום, נא ללחוץ כאן