גלי חום

גלי חום

גלי חום

מערבית

יש מספר לא מבוטח של גורמים שיכולים לגרום לתופעה זו:
1. הראשוני שבהם הוא גיל המעבר. שלרוב מגיע אצל נשים לאחר סיום הוסת, מבחינת זמן הופעה לא תמיד ישר לאחר סיום הוסת.
2. תרופות מכול מיני סוגים- כאשר כאן גם נכללים תרופות הורמונליות, כמו: התרופות שמקבלים למניעה בסרטן השד ובגברים טיפולים הורמונליים כאלו ואחרים לטיפול בסרטן הערמונית שגורמים למעין גיל המעבר בגברים וכחלק מהעניין יש תופעות של גלי חום והזעות.
3. רגישות ואלרגייה למזון
4. חרדה
5. מצב רפואי כאן גם יכול להיכנס הגורם הראשוני אבל לא רק, כמו לדוגמא בעיות בתיפקוד בלוטת התריס וכ'ו.
הטיפול יהיה תלוי הגורם לבעיה

סינית

לרוב תופעה זו תתלווה לתופעה אחרת שלרוב מגיעות יחד והיא הזעות, שבעבר כתבתי עליה.
בשנים האחרונות יצא לי לפגוש מ'ס לא מבוטל של מטופלים ומטופלות שמערבית אובחנו כסובלים מגלי חום-הזעות אבל מבחינה סינית האבחנה של המחלה שונה לגמרי. גלי חום הנובעים מתרופות הורמונליות בסרטני שד וסרטני ערמונית, גלי חום שנובעים מתופעות גיל המעבר ולאחרונה מגלי חום שנובעים מדבר שלא מוסבר מערבית אצל מטופלת ותיקה שלי שסובלת מסרטן מעי גרורתי לכבד.

כול אחד מאלו גם מבחינה אבחנתית וגם טיפולים שונה לגמרי מבחינת הרפואה הסינית ואתן לכך דוגמאות:
גלי חום והזעות הנובעים מתרופות הורמונליות בסרטנים מסוג שד וערמונית ומניסיוני הקליני לרוב גם קשור לתופעות הנובעות מגיל המעבר:
לרוב, כמובן שתלוי סימפטומים נוספים, יהיה קשור אבחנתית לחוסר ביין של הכליות שכן הם לרוב יופיעו בלילה, כמובן שצריך לראות גם סימפטומים נוספים לכך.

במידה ויופיעו גם במהלך היום יהיו מקושרים גם לחוסר בריאות שאחראיות על הנקבוביות עור ואם השליטה בהן לא טובה ולכן יש הזעה וגלי חום אז יהיה צורך לחזק גם הריאות.

 לי חום סימפטומטית לרוב מורגשים כמו גל שעולה כלפי הפנים מי בלילה ומי ביום או שניהם גם יחד, עם אדמומיות של הפנים, יכול, כמו שכתבתי,יכולה גם להתלוות עם גל של הזעה שיכול להיות בפנים, בפלג גוף עליון או בכלל בכל הגוף ועובר לאחר מספר שניות. אחת הדוגמאות שהכי זכורות לי, הייתה לי מטופלת לפני מ'ס שנים שעקב טיפול הורמונלי לאחר סרטן שד, הייתה נזקקת לשכב על הרצפה הקרה לפני שנכנסה למיטה בגלל הגלי חום.

לאחרונה אותה מטופלת עם סרטן מעי גרורתי לכבד החלה לסבול ממה שהרפואה המערבית קיטלגה כגלי חום אבל מבחינה אבחנתית סינית נראה כמו תסמונת שנקראת בספרות העתיקה: כתסמונת החזירון הרץ, לכן יצרה עימי קשר לאחר תקופה בה לא הייתה בטיפול אצלי, בניסיון לעזור לה עם התסמונת החדשה.

אותה מטופלת תיארה זאת כמעין הרגשה של משהו שרץ בבטן תחתונה ולאחר מכן רץ כלפי מעלה עד אזור הצוואר ולאחר מכן מגיע גל של זיעה ששוטף אותה  , ברמה שהיא נזקקת להוריד בגדים מרוב שחם לה. לרוב מלווה גם בסימפטומים של דפיקות לב והרגשה של מלאות בחזה. אותה מטופלת רק התחלנו לטפל לה בתופעה זו ולכן אני עוד לא יודע לגבי תוצאות הטיפול אבל מערבית מבחינת בדיקות שהאונקולוגית שלחה לעשות, הכול יצא תקין והיא לא יודעת איך להתייחס לכך.

מטופלת אחרת שהגיעה אלינו בהקשר לגלי חום הקשורים לגיל המעבר הגיעה אלינו בקיץ שעבר כאשר סבלה מגלי חום והזעות גם ביום וגם בלילה, בנוסף לכך היו כאבים גוף נודדים ועוד מ'ס נוסף של סימפטומים כאשר האבחנה הדומיננטית הייתה חוסר של יין בכליות ביחד עם חוסר בריאות וחום פנימי. אחד המרשמים שאני אוהב להשתמש בהם במצבים מעין אלו נקרא: המרתח של ששת הצהובים ואנגליקה סיננסיס. כלומר הצמח הראשי הוא האנגליקה סיננסיס שהוא צמח שראו במעבדות ומחקרים שמכיל חומרים פיטואסטרוגנים ולכן יכול להסביר מה בו גורם לשיפור בסימפטומים מעין אלו.

*זהו צמח שבכל נושא הסרטני שד ההורמונליים שנוי במחלוקת בגלל אותם חומרים פיטואסטרוגניים.
ששת הצהובים אלו ששה צמחים שמכילים בשמם את המילה צהוב.

לאורך כ-3 חודשים עם הצמחים האלו ועם הדיקור היה שיפור במצב אבל בשלושה החודשים האחרונים, החלו להופיע סימפטומים יותר דומייננטיים במערכת העיכול כמו כאבי קיבה, היתכנות חזרה של חיידק ההליקובקטר ממנו סבלה בעבר והופעה של טחורים.

לאחר השינוי במצבה, עשינו הערכה אבחנתית מחודשת שהביאה אותנו למסקנה שיש כאן חולשה של מערכת העיכול, שגורמת בין היתר לכך שמערכת העיכול לא מצליחה להחזיק האיברים שלהם במקומם, ואז אחד המרשמים הקלאסיים שמשתמשים לבעיות מעין אלו הוא המרתח לחיזוק המרכז והטבת הצ'י.

מאותו שינוי אבחנתי ושינוי במרשם של הצמחים ולמשך כ-3 חודשים עד לזמננו אנו, הגברת הנחמדה חוותה אולי 1-2 פעמים של גל חום מינורי ביותר.

המידע הנל בא רק להראות שיש אופציות משלימות נוספות אבל שדורשות ייעוץ ואיבחון מתאימים, ליצירת קשר